قطعاً این سوال در ذهن شما نیز به وجود آمده است که فشار خون نرمال چند است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که فشار خون نرمال بسته به سن، شرایط جسمی و این قبیل از موارد متفاوت بوده و باید با توجه به آنها اندازه‌گیری شود.

فشار خون نرمال چند است؟ 

فشار خون در واقع اندازه‌گیری نیرویی است که قلب از آن به‌منظور پمپاژ کردن خون به سایر نقاط بدن، استفاده می‌کند. در اصل این نیرو به دیواره شریان‌ها وارد می‌شود. اندازه‌گیری این فشار بر حسب میلی‌متر جیوه (mm Hg) بوده و معمولاً به‌صورت دو رقمی به شما نشان داده می‌شود. 

فشار خون را می‌توان به‌عنوان یکی از فاکتورهای بسیار مهم سلامتی به‌حساب آورد که کم و زیادشدن آن می‌تواند عواقب بسیار بدی را برای بدن به همراه داشته باشد. فشارخون غیر نرمال به‌راحتی می‌تواند مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و یا انواع سکته و بیماری‌های مرتبط را در بدن ایجاد کند؛ بنابراین از جمله مهمترین مواردی که برای سلامتی فرد ضروری است، کنترل فشار خون خواهد بود. علاوه بر این درمان نکردن فشار خون بالا می‌تواند به رگ‌های خونی، قلب، کلیه‌ها و مغز نیز آسیب برساند.

هدف ما از نوشتن این مقاله بررسی فشار خون نرمال برای خانم‌ها و آقایان است. پس اگر می‌خواهید تا در رابطه با این موضوع که فشار خون نرمال چند است؟ اطلاعات جامعی به دست آورید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. 

 

فشار خون نرمال چند است؟ 

فشار خون نرمال چند است

قطعاً این سوال در ذهن شما نیز به وجود آمده است که فشار خون نرمال چند است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که فشار خون نرمال بسته به سن، شرایط جسمی و این قبیل از موارد متفاوت بوده و باید با توجه به آنها اندازه‌گیری شود. 

اما به‌طورکلی بنا به گفته انجمن فشارخون آمریکا، فشارخون نرمال بایستی کمتر از ۱۲۰/۸۰ باشد. 

بااین‌وجود باز هم برای بررسی این که آیا فشارخون، نرمال است یا نه؟ باید سن، جنسیت و چند فاکتور مهم دیگر نیز در نظر گرفته شود. 

 

کدام یک از اعداد فشارخون نرمال مهم‌تر است؟ 

به‌طورکلی اندازه‌گیری فشارخون با دو عدد صورت می‌گیرد و مقدار آن نیز به‌صورت دو عددی نشان داده می‌شود. عدد اول به‌عنوان فشارخون سیستولیک و عدد دوم به‌عنوان فشارخون دیاستولیک شناخته می‌شود. هر دوی این اعداد بسیار مهم بوده و در خوانش فشارخون و تعیین نرمال بودن، بالا و یا پایین‌بودن آن اهمیت دارند.

-فشار خون سیستولیک

اولین عدد که فشار خون سیستولیک نامیده می‌شود، درواقع وظیفه اندازه‌گیری فشار موجود در شریان‌ها، هنگام ضربان قلب را بر عهده دارد.

-فشار خون دیاستولیک

دومین عدد فشارخون که با نام دیاستولیک شناخته می‌شود، در حقیقت فشار موجود در شریان‌ها، هنگامی که قلب بین ضربان‌ها در حال استراحت‌ است را اندازه‌گیری می‌کند.

حال اگر از پزشک بپرسید که کدام یک از این اعداد مهم‌تر است؟ در پاسخ به شما خواهد گفت که نرمال بودن فشارخون بسته به طبیعی بودن هر دوی این اعداد است و چنانچه فشارخون هر کدام بالاتر یا پایین‌تر از حد طبیعی باشد، قطعاً به بررسی‌های دقیق‌تر و مراقبت‌های پزشکی بیشتری نیاز پیدا می‌کند.

 

فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ 

مهم‌ترین معیار برای تعیین فشارخون طبیعی و پاسخ دادن به این سؤال که فشار خون نرمال چند است؟ سن افراد است. بااین‌حال شرایط جسمی، جنسیت و بیماری‌های زمینه‌ای نیز در میزان فشارخون نرمال یک فرد مؤثر هستند. در ادامه فشارخون در افراد مختلف، را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

 بیشتر بخوانید: علائم فشارخون بالا

فشار خون نرمال برای سالمندان

 همان‌طور که می‌دانید با افزایش سن مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و… موجب افزایش فشارخون در بدن می‌شوند. البته در این مواقع نیز بهترین فشارخون در محدوده ۸۰/۱۲۰ در نظر گرفته می‌شود. اما با این‌وجود در سالمندان اگر فشار خون سیستولیک بین ۱۱۶ تا ۱۴۲ و فشار خون دیاستولیک بین ۸۱ تا ۸۹ باشد، فشار خون آن شخص نرمال در نظر گرفته خواهد شد.

 

فشار خون نرمال در آقایان

فشار خون نرمال چند است

فشار خون نرمال در آقایان معمولاً بر اساس سن آنها مشخص می‌شود. در آقایانی که سن آنها بین ۱۸ تا ۳۹ سال است میزان طبیعی فشار خون ۱۱۹/۷۰ mm Hg در نظر گرفته می‌شود. در آقایانی با سن ۴۰ تا ۵۹ سال نیز فشارخون نرمال ۱۲۴/۷۷ mm Hg بوده و در مردانی که سن آنها ۶۰ سال به بالا است فشار خونی که در اندازه ۱۳۳/۶۹ mm Hg باشد، نرمال خواهد بود.

 

فشارخون نرمال در خانم‌ها

 سن در اندازه‌گیری میزان فشار خون طبیعی در بانوان نیز به‌عنوان فاکتور اصلی، شناخته می‌شود. البته شرایط جسمی و بیماری‌های زمینه‌ای نیز برای تعیین فشار خون نرمال در خانم‌ها بسیار تأثیرگذار است. به‌عنوان‌مثال شرایطی مانند بارداری، یائسگی و یا اضافه‌وزن می‌تواند روی میزان فشارخون در بانوان تاثیر گذاشته و محدوده نرمال آن را تغییر دهد.

بااین‌حال فشار خون نرمال برای زنان جوان ۱۱۰/۶۸ mm Hg است و برای بانوانی که سن آنها بین ۴۰ تا ۶۰ بوده و در آستانه یائسگی‌اند یا این که یائسه شده‌اند، میزان فشار خون نرمال در محدوده ۱۲۲/۷۴ mm Hg در نظر گرفته شده است. در زنان بالای ۶۰ سال نیز میزان فشار خون باید ۱۳۳/۶۹ mm Hg باشد تا در محدوده طبیعی قرار گیرد. 

 

فشار خون طبیعی برای نوجوانان

حال که اطلاعاتی در مورد فشار خون نرمال در افراد سالمند، آقایان و خانم‌ها به دست آوردیم، نوبت به فشارخون طبیعی برای نوجوانان می‌رسد. اگر نوجوانی در منزل دارید و می‌خواهید بدانید که برای آن، فشارخون نرمال چند است؟ باید بگوییم که در سنین بالای ۱۳ سال فشار خون نرمال برای نوجوانان و بزرگسالان در محدوده یکسانی قرار دارد. به‌طورکلی فشارخون نرمال برای نوجوانی که در بازه سنی ۱۳ تا ۱۷ سال قرار دارد، بایستی کمتر از ۱۲۰/۸۰ mm Hg باشد؛ بنابراین فشار خون بالا یا سیستولیک می‌تواند در محدوده ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی‌متر جیوه باشد و فشار خون دیاستولیک هم باید کمتر از ۸۰ میلی‌متر جیوه بوده و چیزی بین ۵۰ تا ۸۰ باشد. 

 

 اهمیت فشار خون نرمال در زنان باردار

جوابِ این سوال که در زنان باردار فشار خون نرمال چند است؟ اهمیت زیادی دارد؛ به‌نحوی‌که متخصص زنان به‌صورت یک مراقبت روتین دائماً فشار خون زنان باردار را چک می‌کند. بالارفتن فشار خون خطرات بسیاری را به دنبال داشته و می‌تواند موجب مسمومیت بارداری و حتی سقط جنین شود. فشار خون پایین نیز می‌تواند آسیب‌های زیادی را به مادر و جنین وارد کند، پس باید به‌سرعت درمان شود.

 

دستیابی به مقادیر فشار خون نرمال

 دستیابی به فشار خون نرمال برای افرادی که سابقه ابتلا به فشار خون دارند، ابتدا چک‌کردن دائم فشارخون است؛ این افراد بایستی با دریافت داروی مناسب، فشار خون خود را درمان کنند. بااین‌حال در کنار درمان‌های پزشکی با رعایت رژیم غذایی و هدف قراردادن وزن مناسب، ورزش‌کردن مانند پیاده‌روی سریع، شنا، روش‌های درمان طب سنتی و عدم مصرف الکل و سیگار نیز می‌توان فشار خون را کنترل و حتی درمان کرد. 

 

کلام آخر 

داشتن فشار خون نرمال یکی از ارکان های مهم سلامتی به‌حساب می‌آید. فشار خون بالا به شریان‌ها آسیب زده و میزان کشش آنها را کم می‌کند، در نتیجه خون‌رسانی و اکسیژن به سمت قلب را کاهش داده و موجب بروز بیماری‌های قلبی جدی می‌شود.

سکته مغزی نیز یکی دیگر از عوارض فشار خون بالا به شمار می‌رود؛ بنابراین درمان فشار خون یا به‌طورکلی کنترل فشار خون برای سلامتی بسیار مهم است. شما می‌توانید به یک پزشک و متخصص قلب و عروق مراجعه کرده و بهترین شیوه درمان و کنترل فشار خون را دریافت کنید. به‌این‌ترتیب با فشار خون نرمال،  سلامتی خود را تضمین خواهید کرد. 

ما در این مقاله از سایت پیام دیابت سعی کردیم تا برای این سؤال که فشار خون نرمال چند است؟ یک جواب کامل و مفید را به شما عزیزان ارائه دهیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد. 

 سوالات متداول

 

فشار خون نرمال چند است؟ (هم آقایان و هم خانم‌ها)

فشار خون نرمال بسته به سن، شرایط جسمی و فاکتورهای دیگر متفاوت است، اما به‌طور کلی، فشار خون نرمال کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه (mm Hg) می‌باشد.

 

کدام یک از اعداد فشار خون نرمال مهم‌تر است؟

در اندازه‌گیری فشار خون، هر دو اعداد (فشار خون سیستولیک و دیاستولیک) بسیار مهم هستند. هر یک نشان‌دهنده وضعیت مختلفی از فشار خون در شریان‌ها هستند و برای تشخیص نرمال بودن فشار خون، هر دو اعداد باید در محدوده‌های طبیعی قرار داشته باشند.

 

  فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟

مقادیر فشار خون نرمال بر اساس سن و جنسیت متفاوت است. به‌عنوان مثال:

سالمندان: کمتر از ۱۲۰/۸۰ mm Hg

آقایان:

 • ۱۸ تا ۳۹ سال: ۱۱۹/۷۰ mm Hg
 • ۴۰ تا ۵۹ سال: ۱۲۴/۷۷ mm Hg
 • ۶۰ سال به بالا: ۱۳۳/۶۹ mm Hg

خانم‌ها:

 • جوان: ۱۱۰/۶۸ mm Hg
 • ۴۰ تا ۶۰ سال (یائسه): ۱۲۲/۷۴ mm Hg
 • بالای ۶۰ سال: ۱۳۳/۶۹ mm Hg

 

این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا فشار خون خود را بررسی کرده و هر گونه نرمالی یا نارسایی را مشخص کنید. بهترین راهکار همیشه مراجعه به پزشک خود و مشاوره با او است تا برای شما برنامه‌ای شخصی‌سازی شود که بهترین نتیجه را برای سلامتی شما به ارمغان بیاورد.


نویسنده :
40 21:30:00 جمعه، 15 تیر 1403
ثبت نظر جدیدنظر شما در مورد این مطلب :

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای خواندن این مطلب راهنمایی کنید.

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید.

بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

در این قسمت میتوانید سفارشات خود را پیگیری کنید:
ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی کالا
ارسال به سراسر کشور
پرداخت آنلاین با کارت های شتاب
امکان پرداخت در محل

در این قسمت میتوانید سفارشات خود را پیگیری کنید:

معرفی مرکز پیام دیابت 
 • با توجه به شیوع بیماری دیابت در ایران و با وجود مشکلات فراوان در این زمینه مرکزاطلاع رسانی پیام دیابت برای اولین بار در ایران اقدام به خدمات رسانی وسیع و گسترده ویژه افراد دیابتی نموده به گونه ای که این افراد بتوانند تمام خدمات و نیازهای خود را با بهترین کیفیت و کمترین قیمت در یک مکان متمرکز و گسترده در دسترس داشته باشند و علاوه بر آشنایی با محصولات مختلف بتوانند به راحتی آنها را سفارش دهند.

تماس با پیام دیابت

   آدرس:

  شعبه 1 شیراز میدان لیعصر روبروی درمانگاه شهید رضایی مجتمع سلمان طبقه همکف واحد 11

  شعبه 2  معالی آباد بین خلبانان و دوستان نبش کوچه 17 مجتمع نغمه

  •           پشتیبانی         09399993878
  •            09176080313           مدیریت
تمام حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز اطلاع رسانی پیام دیابت محفوظ است. 1396 - 1401